خروج از رکود و ایجاد اشتغال کار SMEهاست

خروج از رکود و ایجاد اشتغال کار SMEهاست

امروز در نشستی در طبقه پنجم فرابورس،  معارفه شرکت پتروصنعت گامرون برگزار شد که به عنوان اولین شرکت بخش‌خصوصی به بازار تازه تاسیس بنگاه‌های کوچک و متوسط فرابورس ایران راه یافته است و طی روزهای آینده نماد معاملاتی این شرکت بازگشایی و عرضه سهام آن در این بازار آغاز خواهد شد. در این نشست که بهنام محسنی،  معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس نیز در آن حضور داشت، سید حامد واحدی، عضو هیات رییسه اتاق تهران و هیات مدیره مجتمع پتروصنعت گامرون گفت: متاسفانه بنگاه‌های کوچک و متوسط در کشور ما مغفول مانده‌اند. این در حالی است که 45 درصد اشتغال و 35 درصد تولید ناخالص داخلی در دنیا مربوط به این شرکت‌هاست.

واحدی افزود: در آسیای جنوب‌شرق و غرب و همچنین جنوب آفریقا برای توسعه به این بنگاه‌ها (SME)روی آورده‌اند. به این دلیل که بیشترین اشتغال‌زایی را با کمترین سرمایه‌گذاری ایجاد می‌کنند. ما امیدواریم که در ایران هم این روند رخ دهد و با نهضتی که پیشرانش سازمان بورس و به ویژه شرکت فرابورس است بتوانیم در این زمینه توسعه مناسبی راتجربه کنیم.

 به گفته واحدی، مهمترین مشکل SMEها نقدینگی و تامین منابع مالی است. چرا که اصولا بانک‌ها بیشتر به شرکت‌های بزرگ خدمات مالی ارائه می‌دهند. به طوری که هرچقدر شرکت درخواست‌کننده تسهیلات بزرگ‌تر باشد، ساده‌تر و با وثایق کمتر، تسهیلات دریافت می‌کند. او ادامه داد: چالش بزرگ با صنایع پیشران و بزرگ کشور هم همین عدم بازگشت منابع بانکی است. ما امیدواریم که SMEها برای تامین سرمایه از بازار پول کناره‌گیری کنند. به هرحال بازار سرمایه با توجه به روند رشدی که در SMEها وجو دارد می‌تواند سهام بسیار چشمگیری را برای خریدار ایجاد کند. در آمریکا بزرگترین شرکت‌ها در بازار SME وجود دارند. آنها به این دلیل که تسهیل‌سازی انجام شده است وارد بازار بزرگ نمی‌شوند. آنها برای بازار سرمایه، خریدارها، فروشندگان و عرضه‌کنندگان بازار سهام انگیزه ایجاد کرده‌اند. آنها بسیار راحت به این بازار وارد می‌شوند چرا که نظارت‌ها پیچیده و بروکراسی اداری حاکم نیست، این موارد باعث می شود که این شرکت ها بتوانند رشد کنند. چرا که اشتغال و تولید ناخالص داخلی کشور در دست آنهاست. 

 واحدی همچنین تاکید کرد: بخش خصوصی واقعی در ایران همین بنگاه‌های کوچک و متوسط یا SMEهاست. در وزارت نفت همیشه با بالادستی‌ها مشکل وجود دارد. آنها می‌گویند بخش خصوصی کوچک است و نمی‌توان به آنها سفارش و کار داد. ما هم معتقدیم تا کار و سفارش داده نشود بخش خصوصی بزرگ نمی‌شود.

 عضو هیات رییسه اتاق تهران همچنین ادامه داد: در اتاق بازرگانی هم این مساله عنوان می‌شود که بازار SME، بازار بخش خصوصی است. به بازار سهام نگاه کنید. چند درصد شرکت‌های روی تابلوی بورس به طور خالص خصوصی است؟ شرکت‌های شبه‌دولتی، شبه‌خصوصی و دولتی بازار را پر کرده‌اند. مردم دیگر از سوددهی شرکت‌های دولتی ناامید شده‌اند. اگر قرار است رشد اقتصادی در راستای اقتصاد مقاومتی ابلاغیه مقام معظم رهبری رخ دهد باید در مسیر خصوصی‌سازی واقعی حرکت کرد و برای شرکت‌های خصوصی واقعی بازار ایجاد کرد.

 او اضافه کرد: ما از سازمان بورس انتظار داریم که SMEها به راحت‌ترین وضع ممکن عرضه شود. ما می‌خواهیم بانک‌ها و نهادهای بزرگ را کنار بزنیم و مردم به سراغ SMEها بیایند و از این بازار بسیار بسیار بزرگ استفاده کنند.

 براساس صحبت‌های واحدی، رویکرد SMEها در جهان به صنایع فناوری جدید، استارت‌آپ‌ها و ... مربوط می‌شود. از هر پنج شغلی که ایجاد می‌شود، چهار شغل مربوط به SMEهاست.

 عضو هیات مدیره مجتمع پتروصنعت گامرون گفت: مجتمع پتروصنعت گامرون چند سالی است که شروع به کار کرده است. به علت نزدیکی به خروجی تنگه هرمز و نزدیکی به بنادر و بازارها در استان هرمزگان تاسیس شده است. تحریم‌ها مشکلات زیادی را برای شرکت‌ها ایجاد کرد ولی بعد از برجام راه‌ها یکی پس از دیگری در حال بازگشایی است. در این مجتمع 56 هزار تن فرمالین، 5 هزار تن هگزامین و 10 تن اوره فرمالدهید تولید می‌شود. برندینگ گامرون انجام شده و پا به پای شرکت‌های خارجی در حال حرکت است. گامرون امسال به عنوان پیشرو در صنعت سبز شناخته شد. در استانی که پالایشگاه‌ها و کارخانه‌های فولاد موجب آلودگی استان شده‌اند، گامرون با  تمهیداتی که دیده است صنعت سبز نامیده شد. گامرون در تلاش برای جلوگیری از خام‌فروشی محصولات پتروشیمی است.

 خروج از رکود و ایجاد اشتغال کار SMEهاست

در ادامه این نشست واحدی در پاسخ به این سوال که حضور این شرکت‌ها در فرابورس چقدر و چگونه می‌تواند به تامین مالی شرکت‌ها کمک کند، گفت: در زمینه تامین مالی SMEها در جهان بازار سرمایه پاسخگو است نه بازارهای پولی بانکی. در کشور ما بانک‌ها بیشتر به سمت و سوی صنایع و شرکت‌های بزرگ در حرکت هستند که باید این روند اصلاح شود.

 عضو هیات رییسه اتاق تهران همچنین درباره چگونگی رابطه بین اتاق بازرگانی تهران کشور با SMEها و نقش پررنگ‌تر آن پاسخ داد: اعضای اتاق بازرگانی بالای 60 درصد SME هستند و کمتر اتفاق می‌افتد که شرکت‌های بزرگ بتوانند تعیین‌کننده باشند. آنچه که اتاق بازرگانی به عنوان حمایت از بخش خصوصی انجام می‌دهد اکثرا مسایل و مشکلات SMEهاست. در این زمینه ما رابطه بسیار خوبی را کشورهای دیگر مثل اتریش و آلمان و کشور آسیایی جنوب شرقی ایجاد کردیم. کشورهایی که بعد از برجام با ما همکاری کردند. امیدوار هستیم که استفاده خوبی از تجربیات آنها در حوزه توسعه SMEها داشته باشیم. وجود SMEها در بازار با توجه به اینکه رقمی پایینی برای پروژه‌ها و گردش مالی‌شان نیاز دارند، می‌تواند باعث گردش مالی بالا در بازار شود. با وجود آنها اشتغال‌زایی بیشتری را برای خروج از رکود شاهد خواهیم بود.